Bizalom a textíliában
Bizalom a textíliában
Az OEKO- TEX szabvány a textiltermékekre és az azokon alkalmazott kellékekre (cipzárak, gombok, cérnák, címkék) vonatkozó vizsgálati és tanúsítási rendszer. A textil és ruhagyártásban előforduló kémiai anyagok mennyiségét vizsgálja és írja elő, így a bevizsgált termékek az emberi szervezetre ártalmatlanok, nem jelentenek veszélyt. A nemzetközi OEKO- TEX szervezethez tartozó intézmények jogosultak arra, hogy a termékeket széles körű anyagvizsgálatnak vessék alá. Az Eco Passport egy olyan igazolás, amelyet a vegyszergyártók kaphatnak ezzel tanúsítva, hogy a textilgyártáshoz szükséges színezékek, oldószerek, kenőanyagok, felhasználhatóak és az emberre nézve nem károsak.
A mechanizmusnak két ellenőrző szakasza van, amik különállóak, mégis kiegészítik egymást:
1. szakasz:
Korlátozott kémiai anyag lista (RSL) és termelési korlátozott kémiai anyag lista (MRSL)
2. szakasz:
Analitikai vizsgálat a nemzetközi OEKO- TEX szervezethez tartozó laboratóriumban.
Amelyik termék megfelel mindkét szakasz vizsgálati követelményeinek, az elnyeri az Eco Passport-ot és belép az OEKO- TEX vásárlói tanácsadó platformba.
Az Eco Passport nem egy minőségi védjegy. Csak a termék kémiai összetételéről ad információt, nem arról, hogy esetleg alkalmas- e különböző gyártási módokhoz. Nem azt jelenti az igazolás, hogy más termék ettől nem jó minőségű. A jelölés nem garantálja, hogy a textiláru megfelel az OEKO- TEX 100 standard feltételeinek, mivel ott egy szélesebb körű vizsgálati procedúrán megy át a termék.
Párhuzamban ezzel az Eco Passport egy levédetett márkajelzés, többféle verzióban használják a világon, Oekotex, Oeko-tex® OEKO-TEX® ezek mind regisztrált jelölések.
Az Oeko- Tex célja, hogy a textil ruházati ipar humánökológiai szempontból kifogástalan terméket gyártson a fogyasztók részére. Védjegyük jelentése: az egészségre nem ártalmas, mint ahogy a tanúsító címkén látható „bizalom a textíliában” is erre utal. A legismertebb jelölés világszerte.
A minősítés szigorú anyagvizsgálattal kezdődik, melyből megállapítják, hogy az adott anyag tartalmaz- e veszélyesnek minősített vegyi anyagot, illetve vizsgálják a mindenkori törvény által tiltott és szabályozott vegyületeket is. A szabvány tartalmaz egy veszélyességi határértéket, a vizsgált termékben kimutatható vegyi anyagok ezt nem haladhatják meg.
A következő anyagokra vonatkozik ez a határérték:
- rákkeltő és allergiát okozó színezékek,
- klórozott fenolok,
- peszticidek,
- formaldehid,
- szerves klór tartalmú benzolok és toluolok,
- ftalát tartalom,
- UV stabilizátorok,
- szerves ónvegyületek,
- biológiailag aktív és lángmentesítő anyagok,
Határértékek vonatkoznak még a PH értékre, a színtartósságra, könnyen illó komponensek emissziójára, szagra.
A minősítés négy termékosztályt határoz meg:
1. Csecsemők és kisgyermekek által használt termékek (2 éves korig)
2. A bőrrel közvetlenül érintkező termékek
3. A bőrrel közvetlenül nem, vagy csak kis felületen érintkező termékek
4. Lakás és dekorációs textilanyagok
A vizsgáló intézetek rendszeresen ellenőrzik a tanúsított termékeken, hogy minőségük megfelelnek-e a követelményeknek. Amennyiben eltérnek attól, a védjegy használatát visszavonhatják. Egy termékre az Oeko-tex védjegy használati joga 1 évre van korlátozva. A kérelmező kérésére a teszt eredmény 3 hónappal meghosszabbítható. Amikor az engedély lejár, a tanúsítvány tulajdonosának lehetősége van még egy évre megújítani azt. Ilyenkor a vizsgáló intézmény egy csökkentett teszt programhoz igazítja a megújítást. A lejárati időintervallum az új bizonyítványnak pontosan egy év. Ahogy az Oeko-tex védjegy érvényessége lejár egy adott termékre, nem használható a megjelölés addig, amíg újra be nem vizsgálják az eredeti procedúra szerint.
Az engedélyt visszavonhatják abban az esetben, ha a gyártási feltételek esetlegesen megváltoznak, és erről nem tájékoztatják a vizsgáló intézményt, illetve ha a kémiai termékek már nem felelnek meg az ellenőrzésnek.
A címke számának egyeznie kell az adott intézménytől kiadott tanúsítvány számával, máshogy nem fogadható el. A címkézett terméknek tisztának kell lennie minden esetben. A logó, vagy címke feltüntetése reklámokban, csomagoláson megengedett. A címke gyártását a cégek kérhetik valamelyik Oeko-tex intézménytől, vagy saját maguk is elkészíthetik, miután a hivatalos intézmény leellenőrzi, hogy minden szempontból megfelel a követelményeknek.
Ezeket az információkat kötelező feltüntetni a címkén:
- ECO PASPORT logó
- Tanúsítvány száma és a kiállító intézmény neve
- Magyarázó szöveg: ártalmas anyagokra vizsgált
- Internet cím
Ezek nélkül érvénytelennek számít a megjelölés.
A címke kinézete és szín kódjai:
Az Oeko-tex szervezet tevékenysége nem csak Európára terjed ki, hanem az USA-ra és több dél-amerikai országra, ázsiai országra is kiterjed. Magyarországon ez az INNOVATEXT Textilipari Műszaki Fejlesztő és Vizsgáló Intézet Zrt.