Farsangi hagyományok újratöltve :-)
A farsangról elsősorban az ovis beöltözés, a bálok, és a finom szalagos fánk jut az eszembe. Picit fel szerettem volna feleveníteni a farsangi szokásokat, de miután átolvastam a kapcsolódó hagyományokat, rájöttem, hogy nálunk mindig farsang van.
A farsang zajos mulatságait egy ősi hiedelem hívta életre. A középkorban úgy gondolták az emberek, hogy a tél utolsó napjaiban - amikor még rövidek a nappalok, és hosszúak az éjszakák - a Nap elgyengül, és a gonosz szellemek energiához jutnak és életre kelnek. A szelleműzést Benedek és Boróka is bemutatja, amikor is a kis szellemlányt üldözőbe veszi a szellemírtó. Ez a gyakorlatban úgy mutatkozik meg, hogy amikor Boróka elkezd játszani valamivel, Benike rájön, hogy ez a játék neki is azonnal kell, ezért üldözőbe veszi Borókát, majd hangos csatakiáltással kicsavarja a kezéből. Ekkor Boróka elkezd ez másik dologgal játszani, ezért Benike messzire dobja az előzőleg elkobzott tárgyat, és kitépi Boróka kezéből az újdonságot.
Február 3-a Balázs napja: a hagyomány szerint ilyenkor almát és gyertyát szentelnek, amiket később gyermekek torokfájásának gyógyítására használtak fel. Szent Balázs nevéhez fűződik ez a szokás, aki egy kisfiút mentett meg oly módon, hogy egy megakadt halszálkát vett ki a torkából. A torokfájósok mellett az ikrek nagytesója tartja még nagy tiszteletben ezt a napot, hiszen ő is Balázs, így – általában beöltözve – várja az ünneplést.
A magyar népszokásokban a virágvasárnaphoz kapcsolódott a barkaszentelés, a "Bújj-bújj, zöld ág" játék, amit mi is minden nap felelevenítünk. Szüntelenül figyelmen kell, hová lépek, mivel az esetek döntő többségében van a lábam alatt legalább egy baba. A négykézláb mászást néha Balázs nagytestvérük is jó bulinak tartja, ezért időnként ő is utánozza a kicsiket. Ekkor hirtelen ő válik aranykapuvá, ami alatt a kicsik boldogan bújócskáznak. Ekkor már egész akadálypályává válik a terep, amennyiben a bújj-bújj csapatot ki szeretném előzni.
Egyes helyeken kövércsütörtökön (farsang vége előtti csütörtök) megkezdték a mulatságot. Ilyenkor a legények muzsikásokat fogadtak és végigjárták a lányos házakat, ahol eljárták a pálcástáncot. Balázs a hangszereinek mennyisége alapján nyugodtan beállhatna muzsikásnak. Sőt, érdekes már most látnom, hogy Benedek sokkal jobban vonzódik a hangszerekhez, mint a Boróka. Amennyiben hangszer nincs a közelben, akkor is gyakori a táncizás, és tapsikolás, amint zenét hallanak.
A farsangvasárnapi nagy mulatozás után a hétfői napra inkább a pihenés, a sokáig alvás, későn kelés a jellemző, esetlegesen a másnaposság kezelése, "kutyaharapást szőrével" módszerrel. Ezt a szokást sajnos nem tudjuk tartani, mivel vélhetően erről a „sokáig alvásról” nem hallottak még a kicsik. Saját magamat mostanában nem nyúzom olyan bulizással, amit másnap ki kellene pihenni, mert az ugyebár esélytelen. Marad a napi 3 Baby Shark meghallgatása, amire mindenki riszál.
A hamvazószerda utáni napon a böjtöt még felfüggesztették, hogy a farsangi maradékot elfogyaszthassák – ez a torkos csütörtök. A kicsiknél mindig torkos csütörtök van: minden nap reggel, délbe és este is. Elképesztő, mennyit esznek, nem is tudom mi lesz később. Tini korukban talán minden vasárnap disznótort kell tartani, hogy jóllakjanak. Emlékszem, Balázs milyen rossz étvágyú volt kiskorában is, többféle ételt főztem neki, mire valamit megevett. A kicsiknél ilyesmitől nem kell tartani, épphogy a kanalat ki nem harapják a kezemből, amivel kínálom őket.
A farsangi hagyományok közül legtöbben csak a jelmezbe öltözést tartják. Az ikrek még nem, de nagytesójuk kifejezetten szeret szuperhős jelmezekbe bújni, amiből több is sorakozik a szekrényben. Annyira ezt a korszakát éli, hogy palacsintasütés közben is simán leigázom vele a gonosztevőket. Olykor rám osztja a bűnöző szerepét, ez sokkal izgalmasabb, mert teljesen kiesik a szerepéből, amikor a játékai válnak a zsákmányaimmá. Arra gondolok, hogy a szuperhős szerep segít elmélyíteni benne azt, hogy mindig jót tegyen, ezért kicsit sem bánom, ha esténként Batmant vagy egy Tini Nindzsát kell vinnem fürdetni.
Én kifejezetten szeretem a farsangi időszakot: ilyenkor már elkezdem érezni a tavaszt, egyre több program adódik a gyerekeknek is, és szeretem látni azt is, hogy egy szuperhős jelmez és néhány fánk micsoda boldogságot okoz a gyerekeknek.