Gondolatok az olvasásról – avagy hogyan fektesd le az alapokat a gyermekednél
Hihetetlen mennyiségű választék van ma már a gyerekkönyv piacon, aminek személy szerint felettébb örülök. Szerintem ez korántsem a bőség zavara, sokkal inkább lehetőség arra, hogy ennek köszönhetően megtaláljuk a megfelelő könyveket ahhoz, hogy elinduljunk a mesehallgatás – később pedig az önálló olvasás - megszerettetésének az útján. Biztos vagyok benne, hogy az egyik legcsodálatosabb közös, minőségi együtt töltött idő az, amikor gyermekeddel a képzelet szárnyain lovagoltok és el tudod repíteni őt oda, ahol bármi megtörténhet.
De honnan kellene elindítani a könyvek megszerettetését?
Nos, mindenképpen azt vallom, hogy már babakorban. Sokan viszont meglepődnek e hallatán és azt gondolják: de hiszen nem is ért semmit, nem érdekli még, akkor mégis mi értelme? Ez persze nem ennyire egyszerű és nem fekete vagy fehér. Minden egyes kimondott szónak van értelme, amit a pici babádnak mondasz, hiszen ő a hangod alapján azonosít be téged is, és a környezetét is. Ő nem a történetnek fog örülni, hanem a hanglejtésednek, a gesztusaidnak és a mimikádnak, amiket olvasás közben ejtesz. Ha fokozatosan szeretnéd felépíteni, akkor kezdetben indíts kontrasztos babakönyvekkel.
Mivel erős kontrasztokkal operál, és a babák nagyjából két hónapig csak ezeket látják, tudod irányítani a figyelmét és fejleszted vele a látását is. Megtanulnak fókuszálni, és ebben az icipici korban ez az egyik legfőbb feladatuk. Azt ne feledd, hogy bármilyen mondókát, verset, éneket vagy történetet mondasz el neki már ekkor – mindnek van értelme!
Mivel folytassam a kontrasztos babakönyvek után?
Ahogy cseperedik a babád, és élénkül a figyelme, érdemes bevetni egyre több interaktív, játékos könyvet. Ezek minden esetben kemény laposak legyenek (ezeket a könyveket hívjuk úgy, hogy lapozók), hiszen a kis mancsok nem fogják kímélni, ráadásul elég valószínű, hogy nyálasak is lesznek. ???? Legyen rajtuk minél több tapintható felület, hogy a taktilis érzékeket is fejleszd. Ekkor még mindent tapintás útján (kivéve, amit ugye bevesznek a kis szájukba) fedeznek fel, így kiemelten fontos, hogy a lehető legtöbb anyaggal megismertesd őt. Vannak már olyan könyvecskék is, melyek oldalról oldalra különböző anyag részletekkel dolgoznak, és meg lehet simogatni például az állatokat, vagy épp olyan gumis felületekkel pakolják tele őket, amit majd örömmel fognak tapicskolni a legkisebbek.
Érdemes elkezdeni mondókázni, ölbeli játékokat játszani, ezeket nagyon meg fogják hálálni később, ráadásul Neked is meghitt, vidám közös pillanatokban lesz részed a babáddal.
1 éves kor körül – hogyan tovább?
Az irány eddig is nagyon jó volt már, de most jön a legfontosabb: innentől kezdve még nagyobb a választék, és le tudod fektetni azokat az alapokat, amik bebizonyítják a gyermekednek, hogy a könyvek koránt sem unalmasak, sőt! Annyira érdekesek, hogy amikor játék után kutat az erre kialakított helyiségetekben, akkor gyakran a könyvespolc felé fordul, hiszen tudja, hogy ott is sok izgalom fogja várni. Kiválóak erre a különböző gombnyomós, hangot adó zenés könyvek, de az egyszerűbb böngészők is már nagyon fontosak, hiszen óriási sikerélmények érhetik benne őket. Nem a szavak tanulása miatt kellenek ekkor még, hanem azért, hogy minél több mindent fel tudjon ismerni a környezetéből, és rá tudjon azokra mutatni a könyvekben is.
Innentől pedig irány a csúcs!
Ahogy növekszik a gyermeked, tapasztalni fogod, hogy egyre hosszabb meséket lesz képes majd meghallgatni. Mint minden, ez is teljes mértékben függ a személyiségétől, és nincs rá egy 100%-os bizonyossággal kijelenthető lista, mi az, ami be fog válni. Mindenképpen rövidke történetekkel kezdd el bevezetni őt a mesék birodalmába, és úgyis érezni fogod, mikor válik kevéssé neki és kell egy újabb szintet lépni majd. A lényeg, hogy mindketten élvezzétek. Ne ess kétségbe, ha lesznek periódusok, amikor elfut, elszalad, és nem kíváncsi arra, amit olvasni szeretnél. Ez teljesen természetes, és fog változni, hidd el! Ha ilyen időszakot éltek, adj több izgalmas, interaktív könyvet a kezébe, hogy a jó kapcsolata mindenképpen megmaradjon velük. Azt kell érzékeltetni, hogy a gyerekkönyvek egyáltalán nem „szárazak” és unalmasak, hanem tele vannak felfedezni való izgalmakkal, amik csak rá várnak minden egyes oldalon!
Az Asti Bababoltban rengeteg újdonsággal és a legjobb könyvekkel várunk! >>> https://www.astibababolt.hu/mesekonyvek-foglalkoztato-fuzetek